Veel meer patiënten die bij het UMCG een longrevalidatieprogramma volgen, lukt het om te stoppen met roken. Het percentage is gestegen van 32 naar 70 procent. Hoe dat komt? Het begon met een onderzoek van verpleegkundig specialist Annet van Asperen.
‘Om hier een longrevalidatieprogramma te kunnen volgen, moesten patiënten de intentie hebben om te stoppen met roken. Maar het was onduidelijk wat we daarmee bedoelden. De een vatte het op als: je moet stoppen. Een ander dacht: als ik wat probeer af te bouwen, is dat prima’, vertelt Annet van Asperen, die als verpleegkundig specialist patiënten met complexe chronische longziekten als COPD en astma begeleidt.
Anderen bleven roken
Die onduidelijkheid maakte het lastig. ‘Zo vonden patiënten die gestopt waren, het vervelend dat anderen bleven roken. Daar zeiden ze dan wel eens iets over, maar hoe reageer je als je zelf ook niet goed weet wat ‘de intentie hebben om te stoppen’ inhoudt? Want daar dachten we als zorgverleners ook verschillend over.’
Lees hier het volledige artikel.
