Kurkuma is geen medicijn: onderzoek maakt gehakt van gezondheidsclaims


Promotieonderzoek van apotheker Maurice Kroon laat weinig over van claims over de werkzaamheid van curcumine. Dinsdag verdedigde hij zijn proefschrift. Kurkuma, koenjit of geelwortel kan in het Nederlandse huishouden vers worden gevonden als wortel, of als poeder in een kruidenpotje. Lekker voor in nasi koening. Maar kurkuma staat niet alleen bekend om zijn culinaire kwaliteiten. De wortel bevat een hoog gehalte van het stofje curcumine. Dat zou talloze heilzame eigenschappen hebben.

Zo zou het helpen tegen alzheimer, tegen allerlei verschillende vormen van kanker en tegen maag-darmaandoeningen zoals de ziekte van Crohn en colitis ulcerosa (chronische darmontsteking). Daarom is curcumine volop te verkrijgen als voedingssupplement, in tabletten en capsules.

“We zien dat veel patiënten curcumine gebruiken, omdat ze denken dat het werkt”, zegt apotheker Maurice Kroon, die dinsdag zijn proefschrift verdedigde aan de Universiteit van Amsterdam. “Ook artsen komen naar ons toe: wat moeten we hiermee? Dat wilden we nu eens onafhankelijk onderzoeken, want heel veel onderzoek dat is uitgevoerd, is gedaan met financiering vanuit de supplementfabrikanten.”

Lees hier het volledige artikel.