Influencers die de regels voor online promoten zouden moeten kennen, gebruiken verboden claims bij het aanprijzen van levensmiddelen op sociale media. Dat blijkt uit onderzoek van de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA). De NVWA onderzocht 41 instagramberichten waarin levensmiddelen werden gepromoot, bij 23 berichten werden verboden claims gedaan. De influencers die werden gecontroleerd, zijn in het bezit van een certificaat waarmee ze laten zien op de hoogte te zijn van de regels voor influencermarketing en hier verantwoord mee om te kunnen gaan.
Afgelopen zomer onderzocht de NVWA claims die vijftien influencers maakten bij de promotie van onder andere voedingssupplementen. Deze influencers waren allen ‘Certified by Influencerregels.com’, waaruit blijkt dat ze de regels voor online promoten zouden moeten kennen. Dit certificaat is een initiatief van de branchevereniging voor datagedreven marketing DDMA, Stichting Reclame Code Commissie (SRCC) en de Bond van Adverteerders (BVA). De e-learning waarmee het certificaat te behalen is, verduidelijkt de regels voor online marketing van de reclame- en consumentenwetgeving, de Mediawet én productspecifieke regels rondom bijvoorbeeld voedsel- of productveiligheid. De NVWA onderschrijft het belang van deze e-learning en het certificaat.
Verboden claims
In 23 van de 41 gecontroleerde Instagram-berichten werden echter toch verboden claims gebruikt bij het aanprijzen van voedingssupplementen en levensmiddelen. Tien influencers die de fout in gingen, gebruikten verboden medische claims, gezondheidsclaims en voedingsclaims. Zo werd beweerd dat een product zou helpen bij het bestrijden van ontstekingen. Zo’n medische claim is altijd verboden.
Lees hier het volledige artikel.
