Hoe gaat het mis bij klussen in huis? 

Bij veel mensen gaat er wel eens wat mis als ze zelf in huis klussen. Ze vallen bijvoorbeeld van een ladder of raken gewond als ze een elektrisch apparaat gebruiken, zoals een boormachine of elektrische heggenschaar. Het RIVM onderzocht welke kenmerken van mensen te maken kunnen hebben met (on)veilig gedrag in klussituaties, zoals het gebruik van ladders, trapjes en elektrische apparaten. Hierover bestaat nog weinig wetenschappelijk onderzoek. Voor dit onderzoek hebben 811 mensen een vragenlijst beantwoord.

Daaruit blijkt dat mannen, 65-plussers en mensen die regelmatig klussen vaker een onveilige situatie hebben meegemaakt dan vrouwen, mensen jonger dan 65 jaar en mensen die weinig of nooit klussen. Van de deelnemers heeft 20 procent in de afgelopen vijf jaar wel eens een onveilige situatie ervaren. Twee derde van hen zegt dat het eigen onveilige gedrag de belangrijkste oorzaak was. Volgens enkele experts die het RIVM eerder interviewde zoeken mensen oorzaken voor ongevallen bij het klussen vooral buiten zichzelf. Voor een reëler beeld blijkt het dus belangrijk om een grote groep mensen te bevragen.

Onveilig gebruik van trapjes, ladders en elektrische apparaten hangt samen met de manier waarop anderen klussen (de sociale norm) en het hebben van onveilige klusgewoonten.a

Lees hier het volledige artikel.

 

Geef een reactie

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.