Het is een bijzondere ontdekking van professor Elena Levtchenko, specialist in kindernierziekten bij het Emma Kinderbuikcentrum van Amsterdam UMC, en haar collega’s: de urine van vroeggeboren baby’s blijkt stamcellen te bevatten die bruikbaar zijn om slechte kwaliteit van donornieren te verbeteren.
Als kindernefroloog behandelt Levtchenko kinderen met nierziekten. Dat zijn er veel, en tot haar grote frustratie zijn maar weinig van hen goed te helpen. “Als nieren stoppen met werken, ben je meestal aangewezen op dialyse. Dat is geen prettige behandeling. Het beste is een niertransplantatie, maar er zijn helaas niet genoeg geschikte donornieren. Maar liefst 30 procent van de donornieren van overledenen wordt afgekeurd omdat de kwaliteit niet voldoet.”
“Alléén nierstamcellen kunnen een nier herstellen. En die vind je uitsluitend in nieren van baby’s die te vroeg zijn geboren”donor
Elena Levtchenko
Specialist in kindernierziekten Emma Kinderbuikcentrum van Amsterdam UMC
Lees hier het volledige artikel.
