Bij patiënten met gevorderde longkanker sloeg een behandeling beter aan als die in de ochtend werd gegeven, in plaats van in de middag. Maakt het verschil of een infuus met medicijnen tegen longkanker in de ochtend of in de middag wordt ingebracht? Dat is precies wat een Chinese studie, gepubliceerd in vakblad Nature Medicine, suggereert.
Een onderzoeksteam onder leiding van Yongchang Zhang richtte zich op 210 patiënten met gevorderde longkanker die behandeld werden met chemotherapie in combinatie met immunotherapie. De chemotherapie doodt de kankercellen, terwijl de immunotherapie het afweersysteem traint om deze te kunnen opsporen.
De 210 patiënten werden verdeeld over twee groepen. De ene groep kreeg een infuus voor 15.00 uur, de andere erna. De resultaten waren behoorlijk uitgesproken. In de vroege groep bleef de ziekte gemiddeld een jaar stabiel na behandeling, in de late groep was dat een half jaar. In de vroege groep leefden patiënten bovendien langer: zij overleden gemiddeld 28 maanden na behandeling, terwijl dat in de late groep gemiddeld na 16 maanden was.
Niet eerder zulke duidelijke resultaten
Er zijn meer onderzoeken die aantonen dat onze ingebouwde biologische klok het gedrag van immuuncellen en de reactie op behandelingen beïnvloedt. Maar niet eerder werden zulke duidelijke resultaten gepresenteerd over het tijdstip van toediening als in deze studie naar longkankerpatiënten.
Lees hier het volledige artikel.
