De Autoriteit Consument & Markt (ACM) heeft farmaceut Leadiant terecht een boete van ruim 17 miljoen euro opgelegd vanwege het verhogen van de prijs van een geneesmiddel van 46 euro naar 13.090 euro per verpakking van honderd capsules.
De bestuursrechter in Rotterdam is het met ACM eens dat de fabrikant misbruik heeft gemaakt van zijn economische marktpositie. Dat de prijs, met tussenstappen, zo fors is verhoogd, gaat bij gebrek aan een deugdelijke onderbouwing alle perken te buiten, oordeelt de rechter in een uitgebreide uitspraak.
Het gaat om een prijsverhoging van het geneesmiddel chenodeoxycholzuur (CDCA), dat wordt gebruikt voor de behandeling van de stofwisselingsziekte cerebrotendineuze xanthomatose (CTX). In Nederland gaat het om ongeveer zestig patiënten.
Weesgeneesmiddel
Leadiant veranderde de naam van het geneesmiddel in 2009 en vroeg vervolgens een weesgeneesmiddelenstatus en een handelsvergunning aan. Vervolgens werd de prijs per verpakking met tussenstappen verhoogd. Aanvankelijk was de prijs 46 euro, maar eind 2009 werd dat verhoogd naar 885 euro en in juli 2014 werd het verhoogd naar ruim 3 duizend euro. In april 2017 verkreeg Leadiant de weesgeneesmiddelenstatus en vervolgens werd de prijs ruim 13 duizend euro per verpakking. Daarmee kost het geneesmiddel ongeveer 153 duizend euro per patiënt per jaar.
Lees hier het volledige artikel.